Obecní stránky Písek

Obec Písek

Napište námMapa webuRSS feed

SDH Písek

110. výročí Sboru dobrovolných hasičů Písek

3. října 2008, 17.24 - V sobotu dne 20. 9. 2008 slavil Sbor dobrovolných hasičů Písek již 110. výročí od svého založení. Zahájení slavnosti proběhlo v prostorách Základní školy a mateřské školy Písek. Po krátkém úvodním slovu zástupce píseckých hasičů pana Luboše Sikory byli přítomni vyzváni k minutě ticha za zesnulé členy sboru. Poté převzal slovo současný velitel sboru pan Vladislav Vavřač. ...

 ... Připomenul stručně historii sboru, poděkoval výrazné podpoře Obecnímu úřadu Písek a konstatoval, že od roku 1994 přes všechny dřívější potíže je možno Sbor dobrovolných hasičů v Písku považovat za moderní a zformovaný. Následovalo přání zasloužilým seniorům sboru, seznámení s připraveným programem a předání k této příležitosti v krušnohorské sklárně zvlášť vyrobených upomínkových pohárů se znakem obce a letopočty 1898 - 2008. Ty byly věnovány pozvaným hostům z družebního sboru Návsí panu Antonínu Chýlkovi a Jaroslavu Fojčikovi, dále zástupcům hasičů z Bukovce, Jablunkova a Horní Lomné. Poté převzal slovo pan Jan Bojko ze zastupitelstva obce Písek a jménem obecního úřadu poděkoval sboru dobrovolných hasičů. Z jeho projevu vybíráme následující stěžejní myšlenku. „V názvu vašeho sdružení je slůvko „dobrovolný“, které bych chtěl obzvlášť v dnešní době vyzvednout. Můj názor je, že pokud někdo vykonává službu pro jiné občany dobrovolně, bez nároku na finanční nebo jinou odměnu a podstupuje přitom riziko úrazu nebo jiné újmy na zdraví nebo dokonce i života, zasluhuje obdiv a úctu nás všech ostatních. Přeji vám, aby poplašný zvuk sirény v naší obci zněl co nejméně, a pokud už vás donutí k výjezdu nebo zásahu, aby měl vždy šťastný konec.“ Kolem třinácté hodiny následoval slavnostní oběd, který připravily kuchařky základní školy paní Danuše Bojková, Jana Samcová, Helena Pindurová a Jana Zawadová. Slavnostní tabuli aranžovala paní Jana Krenželoková a o obsluhu se ke spokojenosti všech postaraly slečny Teresa Bulavová, Barbara Bulavová, Iwona Kurková a Kamila Sikorová. S dalším průběhem oslavy seznámil přítomné velitel sboru pan Vladislav Vavřač.
     Kolem čtrnácté hodiny odpoledne byla za asistence policie na místní komunikaci zastavena doprava  a na nádvoří školy se začal řadit slavnostní průvod v následujícím pořadí. Jako první byla zástupcem píseckého sboru hasičů nesena vlajka, poté nesli čtyři hasiči v zásahových uniformách vlajku hasičského sboru, následovala hudba Jablunkovanka, která do pochodu zvučně, hezky rytmicky a slavnostně vyhrávala. Za hudbou kráčeli členové místního sboru hasičů a jejich hosté, poté následovala „kolasa“ se seniory sboru tažená dvěma vyšňořenými koňmi. Předvedla se také nová i starší technika, za jablunkovským osobním transportérem jela stříkačka píseckých, pak moderní Tatra jablunkovských hasičů, dále vůz hasičů z Dolní Lomné, Bukovce, Návsí a další vozy. Nemalou pozornost vzbuzovalo použití sirén, majáků a světelných houkaček. Kolem cesty se na novém chodníku zastavovali místní občané, kteří se zájmem průvod sledovali. V hostinci „U Labaje“ se zrovna konala svatba a svatebčané si nenechali ujít příležitost nečekaného zpestření, dobře naladěni vyšli i s obsluhujícím personálem hostince na terasu a se zájmem vše pozorovali. To už se průvod stáčel kolem budovy obecního úřadu směrem na výletiště, kde byl za zvuku hymny podle slov velitele „vzdán hold naší zemi a hasičům“. I když počasí onoho dne slavnosti nepřálo, návštěvnost nebyla zrovna malá. Velkou pozornost místních i hostů přilákala historická stříkačka firmy R. Czermack vyrobená v Teplicích (Teplitz). Také připravený „ostrý“ zásah hasičů při likvidaci požáru osobního automobilu a simulovaná srážka dvou osobních aut s předvedením vyprošťování zraněného s podezřením na poranění páteře vzbudily velký zájem přítomných. Z komentářů diváků při zásahu hasičů bylo cítit obdiv i respekt vůči živlu, který diváky poněkud překvapil a zatlačil do bezpečnější vzdálenosti od požáru. Mnozí jsme si uvědomili, jak málo minut stačí, aby z auta zůstala jen hromada ohořelého plechu a jak „nebezpečným pánem“ je oheň. Hasiči si svým zásahem získali uznání, respekt i zasloužený potlesk přítomných. Poté následovala chvíle volné zábavy, kterou mnozí z hasičů a dalších účastníků využili nejen k připravenému občerstvení a zábavě, ale také ke společnému vzpomínání na staré časy.

Současný Sbor dobrovolných hasičů v Písku má toto vedení:
starostou sboru je:   pan Ing. Pavel Závada
zástupcem starosty:  pan Andrzej Zogata
velitelem:                pan Vladislav Vavřač
jeho zástupcem:      pan Lukáš Sabela
jednatelem:            pan Marian Sadový
pokladníkem:           pan Luboš Sikora
velitelem mládeže:    pan Tomasz Heczko 

Na prezenční listině Sboru dobrovolných hasičů Písek podepsané u příležitosti 110. výročí založení sboru byli podepsáni tito účastníci oslavy:
Lysek Ferdinand z Písku, Zogata z Bukovce, Byrtus Josef z Bukovce, Byrtus Zbyszek z Bukovce, Bulla Ladislav z Písku, Krzyžanková Gražyna z Písku, Walach Adolf z Písečné, Plaček Jan z Písečné, Marian Klapsia z Dolní Lomné, Michal Sikora z Dolní Lomné, Byrtus Eduard z Písku - ve sboru od roku 1955, Byrtusová Anna, Antonín Chýlek z Návsí, Jaroslav Fojcik z Návsí, René Maceček z Návsí, Petr Mucha z Písku, Petr Závada z Písku, družstvo žáků ve složení Ondřej Chodura a Štěpán Kostka a Radek Bojko a Jan Závada a Tomáš Sikora, Nitschneiderová Irena z Písku - zástupce obce, Bojko Jan z Písku - zástupce obce, Věra Szkanderová z Písku - zástupce obce, Pavel Kobielusz z Písku - ve sboru od roku 1962, Sikora Luboš z Jablunkova - ve sboru od roku 1982, Heczko Tomasz  z Písku - ve sboru od roku 1977, Ing. Závada Pavel z Písku - ve sboru od roku 2005, Vavřač Vladislav z Písku - ve sboru od roku 1986, Mucha Petr z Písku - ve sboru od roku 1993, Ing. Petr Závada z Písku, Jindřich Závada z Písku - ve sboru od roku 2006, Jakub Samiec z Písku - ve sboru od roku 2006, Daniel Jurczek z Písku - ve sboru od roku 2006, Andrzej Zogata z Písku - ve sboru od roku 1997, Marian Sadový z Písku - ve sboru od roku 2001, Lukáš Závada z Písku - ve sboru od roku 2001, Pavel Zwyrtek z Návsí, Karel Samiec z Písku - ve sboru od roku 2006, Jiří Heczko z Písku - ve sboru od roku 2001.

Ing. Mgr. Josef Byrtus

kronikář obce

Tématické zařazení článku:

 Odrážka Aktuality  

 Odrážka Organizace a spolky  Odrážka SDH Písek  

Poslat článek Diskuse (1) Autor: ing. mgr. Josef Byrtus Přečteno: 8773x

Kliknutím zvětšíte obrázek

foto Ing. Mgr. Josef Byrtus

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

 

 

 

Pátek 26.05.

Počasí

23 °C

7 °C

Sobota 27.05.

Počasí

25 °C

7 °C

 

Hledání

Aktuality z obce

26.05.2017

Nařízení Státní veterinární správy

25.05.2017

Zatoulaný pes

24.05.2017

Odpoledne s dobrovolnými hasiči

24.05.2017

Závěrečný účet obce Písek za rok 2016

15.05.2017

Rozpočtové opatření č. 1

 

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

<<     Květen 2017     >>

Červeně označené datum značí akci.

 

Anketa

Uvítali byste častější vydávání zpravodaje?

 

Ano

44.5%

44.5%

 

 

 

 

Ne

27.1%

27.1%

 

 

 

 

Nečtu ho.

28.4%

28.4%

 

 

 

Celkem hlasů: 3262

 

 

 

© Obec Písek

Tvorba www - Web & Media a.s.

Nahoru Nahoru